Hyppää sisältöön

Mielipide: opiskelijoiden näkökulmia uusiin kampushankkeisiin

HAMK suunnittelee merkittäviä kampushankkeita, Riihimäellä HAMKin kampus siirtyisi Matkakeskukseen juna-aseman viereen ja Hämeenlinnassa on aloitettu selvitys mahdollisuudesta rakentaa uusi kampus Hämeenlinnan keskustaan. Tarkoituksena on, että tilat ovat riittävät ja vastaavat opiskelun ja tutkimuksen muuttuviin tarpeisiin. Mikäli kuulet näistä hankkeista ensi kertaa, tämän kirjoituksen alaosassa on lisää tietoa.

Opiskelijakunta haluaa tehdä aktiivisesti yhteistyötä niin HAMKin kuin kampuspaikkakuntien kanssa ja on valmis tuomaan opiskelijoiden äänen esiin. Kaikissa kampushankkeissa on tärkeää, että opiskelijoiden tarpeet tulevat huomioiduksi. Opiskelijakunta kirjoitti asiasta mielipidekirjoituksen, jonka voit lukea alta. Kirjoitus on julkaistu myös Hämeen Sanomissa 28.11.2025.

HAMKin opiskelijoiden näkökulmia uusiin kampushankkeisiin

Hämeen ammattikorkeakoulun suunnitelmat keskittää toimintaa Hämeenlinnan keskustaan herättävät opiskelijoissa kiinnostusta ja odotuksia. Hämeen ammattikorkeakoulun opiskelijakunta haluaa nostaa esiin näkökulmia, jotka mielestämme ovat olennaisia mahdollisen keskustakampuksen onnistumisen kannalta.

Uusi kampus on mahdollisuus houkutella uusia ensisijaisia hakijoita. Sijainti keskustassa tekee HAMKista näkyvämmän ja helposti lähestyttävän. Tämä on tärkeä kilpailuetu tilanteessa, jossa korkeakoulujen määrä tulevaisuudessa todennäköisesti vähenee ja elinvoimasta kilpaillaan yhä enemmän. HAMKin Riihimäen kampus on myös siirtymässä rautatieaseman yhteydessä oleviin tiloihin, joka helpottaa opiskelijoiden liikkumista kampuksen ja kodin välillä. Nykyään yhä harvempi opiskelija asuu kampuspaikkakunnalla, joten hyvä sijainti luo kilpailuedun opiskelupaikan valinnassa. Me opiskelijat haluamme nähdä HAMKin korkeakouluna, joka säilyy vetovoimaisena ja arvostettuna myös tulevina vuosikymmeninä.

Haluamme korostaa opiskelutilojen laatua. Opiskelijat tarvitsevat nykyaikaisia, monipuolisia ja riittäviä tiloja: ryhmätöille, luennoille, hiljaiseen keskittymiseen ja yhteisölliselle työskentelylle. Liian usein korkeakoulurakennusten suunnittelussa unohtuu, että erilaiset oppimisen muodot vaativat erilaisia ympäristöjä. Jos tilaratkaisuissa onnistutaan, keskustakampuksesta voi tulla uuden ajan oppimisympäristön esimerkki. Jotta oppimisympäristöistä tulee toimivia, on ensisijaisen tärkeää, että opiskelijat otetaan aidosti mukaan suunnitteluun. Opiskelijat ovat kuitenkin kampuksen suurin käyttäjäryhmä.

Keskustan sijainti mahdollistaa monipuolista yhteistyötä esimerkiksi yritysten kanssa. Uuden kampuksen tiloihin voisi kehittää Pop-Up -liiketiloja, joita opiskelijat voisivat hyödyntää kokeillakseen omaa liikeideaansa matalalla kynnyksellä. Näemme myös mahdollisuuksia paikallisille yrittäjille, jos tiloja pystyisi hyödyntämään tavalla, jossa syntyisi luontevaa kohtaamista opiskelijoiden ja yritysten välillä. Tähän voisi yhdistää mentorointimallin, jossa paikalliset yrittäjät tukevat ja ohjaavat opiskelijoita yritystoiminnan ensiaskeleissa.

Näemme myös mahdollisuuksia keskustakampuksessa muitakin tapahtumia palvelevana kohtaamispaikkana. Kampuksen tiloja pystyisi hyödyntämään esimerkiksi erilaisiin tapahtumiin ja kokouksiin.

Keskustakampushanke tarjoaa siis monia mahdollisuuksia, mutta sen onnistuminen riippuu siitä, kuinka hyvin opiskelijoiden tarpeet huomioidaan. Opiskelijakunta on valmis tuomaan opiskelijoiden äänen kuuluviin ja tekemään yhteistyötä, jotta Hämeenlinnaan kehittyy ja rakentuu kampus, josta voivat olla ylpeitä niin opiskelijat, kaupunkilaiset kuin koko korkeakouluyhteisö.

Juno Olkkola
hallituksen puheenjohtaja 2025
Hämeen ammattikorkeakoulun opiskelijakunta


Lyhyesti kampushankkeista

HAMK on siirtämässä Riihimäen kampuksen uusiin tiloihin nykyiseen Matkakeskukseen, juna-aseman viereen. HAMKin nykyiset tilat puolestaan ovat siirtymässä Hyrian käyttöön. Tavoiteaikataulu siirtymiselle on vuonna 2027.

Hämeenlinnassa kaupunki ja HAMK ovat yhteistyössä selvittämässä ja suunnittelemassa kampuksen siirtämistä Visamäestä Hämeenlinnan keskustaan.

Lue lisää hankkeista:

HAMKin kampushankkeet

Riihimäen kampushanke

Hämeenlinnan keskustakampus


Jaa artikkeli somessa

Liity jäseneksi!

Hei HAMKin opiskelija, liity oman opiskelijakuntasi jäseneksi! HAMKO on just sun edunvalvoja – ja jäsenyytesi merkki on virallinen opiskelijakortti tuhansine opiskelijaetuineen ympäri Suomen.

Liity jäseneksi Uusi jäsenyys