Edustajistovaalien tulokset / Results for the election of the Council of Representatives

First in Finnish, then in English
 

Edustajiston 2018 vaaleissa annettiin 225 ääntä, jolloin äänestysprosentiksi jäi 9,1 %.

Edustajistonvaalien vaalitulokset:

 

Ehdokasnumero Ehdokas Äänimäärä Vertailuluku Vaaliliitto Status  
18. Emma Kokkonen 16 110 Tradenöörit Valitaan  
27. Kalle Rantanen 15 55 Tradenöörit Valitaan  
21. Mikael Laitinen 11 36,67 Tradenöörit Valitaan  
10. Maija Kranni 23 31 Vihreät Valitaan  
4. Emina Guzey 14 28 Hyvisliitto Valitaan  
17. Konsta Ketokoski 10 27,5 Tradenöörit Valitaan  
13. Mari Hartikainen 7 22 Tradenöörit Valitaan arpa
19. Roope Kujala 7 18,33 Tradenöörit Valitaan arpa
24. Heli Mononen 6 15,71 Tradenöörit Valitaan arpa
11. Aleksi Ojanperä 8 15,5 Vihreät Valitaan  
6. Sakari Vitikka 9 14 Hyvisliitto Valitaan  
32. Vilma Varjus 6 13,75 Tradenöörit Valitaan arpa
23. Teemu Linkomaa 6 12,22 Tradenöörit Valitaan arpa
35. Johanna Janhunen 11 11 Sitoutumaton Valitaan arpa
14. Roope Heinonen 5 11 Tradenöörit Valitaan arpa
22. Sini Larke 4 10 Tradenöörit Valitaan arpa
3. Rasmus Anderssén 5 9,33 Hyvisliitto Valitaan  
30. Santeri Seppälä 4 9,17 Tradenöörit Valitaan arpa
2. Arttu Liuttula 9 9 Sitoutumaton Valitaan  
29. Matias Saarinen 4 8,46 Tradenöörit Valitaan arpa
7. Maisa Koivisto 8 8 Sitoutumaton Valitaan  
16. Niko Keskinen 3 7,86 Tradenöörit Varalla  
31. Panu Siik 2 7,33 Tradenöörit Varalla arpa
5. Tytti Maanpää 0 7 Hyvisliitto Varalla arpa
12. Eero Kaitainen 7 7 Sitoutumaton Varalla arpa
8. Topias Kujala 7 7 Sitoutumaton Varalla arpa
34. Annika Tirkkonen 7 7 Sitoutumaton Varalla arpa
9. Sanita Vainio 7 7 Sitoutumaton Varalla arpa
25. Ronja Nyberg 2 6,88 Tradenöörit Varalla arpa
15. Mikko Hoikkala 1 6,47 Tradenöörit Varalla arpa
26. Jani Pudassalo 1 6,11 Tradenöörit Varalla arpa
20. Elya Kur 0 5,79 Tradenöörit Varalla arpa
28. Eino Rautiainen 0 5,5 Tradenöörit Varalla arpa
33. Liisa Luukka 0 0 Sitoutumaton Varalla  

 

Edustajiston 2018 järjestäytymiskokous pidetään 22.11.2017 kello 17:00 alkaen Visamäen korkeakoulukeskuksen A-rakennuksen valtuustosalissa. 

 

Lisätietoja:

 

Keskusvaalilautakunnan puheenjohtaja Niko Angervo
niko.angervo@hamko.fi, p. 0447221004

 

Toiminnanjohtaja Riku Kemppinen
tj@hamko.fi, p. 0447221000

 

________________________________________________________________________________________

The Council of Representatives 2018 election were given 225 votes, and the votingpercent was 9,1%.

Voting results for the election of the Council of Representatives:

Candidate number Candidate Votes Comparative Index Electoral Coalition Status  
18. Emma Kokkonen 16 110 Tradenöörit Elected  
27. Kalle Rantanen 15 55 Tradenöörit Elected  
21. Mikael Laitinen 11 36,67 Tradenöörit Elected  
10. Maija Kranni 23 31 Vihreät Elected  
4. Emina Guzey 14 28 Hyvisliitto Elected  
17. Konsta Ketokoski 10 27,5 Tradenöörit Elected  
13. Mari Hartikainen 7 22 Tradenöörit Elected draw
19. Roope Kujala 7 18,33 Tradenöörit Elected draw
24. Heli Mononen 6 15,71 Tradenöörit Elected draw
11. Aleksi Ojanperä 8 15,5 Vihreät Elected  
6. Sakari Vitikka 9 14 Hyvisliitto Elected  
32. Vilma Varjus 6 13,75 Tradenöörit Elected draw
23. Teemu Linkomaa 6 12,22 Tradenöörit Elected draw
35. Johanna Janhunen 11 11 Independent candidate Elected draw
14. Roope Heinonen 5 11 Tradenöörit Elected draw
22. Sini Larke 4 10 Tradenöörit Elected draw
3. Rasmus Anderssén 5 9,33 Hyvisliitto Elected  
30. Santeri Seppälä 4 9,17 Tradenöörit Elected draw
2. Arttu Liuttula 9 9 Independent candidate Elected  
29. Matias Saarinen 4 8,46 Tradenöörit Elected draw
7. Maisa Koivisto 8 8 Independent candidate Elected  
16. Niko Keskinen 3 7,86 Tradenöörit Substitute  
31. Panu Siik 2 7,33 Tradenöörit Substitute draw
5. Tytti Maanpää 0 7 Hyvisliitto Substitute draw
12. Eero Kaitainen 7 7 Independent candidate Substitute draw
8. Topias Kujala 7 7 Independent candidate Substitute draw
34. Annika Tirkkonen 7 7 Independent candidate Substitute draw
9. Sanita Vainio 7 7 Independent candidate Substitute draw
25. Ronja Nyberg 2 6,88 Tradenöörit Substitute draw
15. Mikko Hoikkala 1 6,47 Tradenöörit Substitute draw
26. Jani Pudassalo 1 6,11 Tradenöörit Substitute draw
20. Elya Kur 0 5,79 Tradenöörit Substitute draw
28. Eino Rautiainen 0 5,5 Tradenöörit Substitute draw
33. Liisa Luukka 0 0 Independent candidate Substitute  

Organisational meeting of the Council of representatives 2018 is held at 22.11.2017 starting at 17:00 in Visamäki A-building.

More information:

 

Chairman of the Central Electoral Committee, Niko Angervo
niko.angervo@hamko.fi, tel. 0447221004

 

Executive Director, Riku Kemppinen
tj@hamko.fi, tel. 0447221000